KROMĚŘÍŽ 15.–21.8.2010

Informace a zprávičky (nejen) pro média

5. 8. 2010 15:16
Rubrika: Info | Štítky: akce:csa2010

Kontakty

P. Mgr. Vít Zatloukal
E-mail: [email protected]
Tel.: +420 731 625 630

Evelyna Kulíšková
E-mail: [email protected]
Tel.: +420 739 314 778


Tiskové zprávy   

Tisková zpráva ze dne 29. 7. 2010 – stáhnout ve formátu pdf nebo doc

Tisková zpráva ze dne 16. 8. 2010 – stáhnout ve formátu pdf nebo doc

Tisková zpráva ze dne 18. 8. 2010 – stáhnout ve formátu pdf nebo doc

 

Zprávičky z CSA

Volontariát - služba a lákavé dobrodružství

21.8. 2010

Dnes při závěrečné mši svaté vyslal olomoucký arcibiskup Jan Graubner do terénu dva mladé dobrovolníky, kteří budou rok pomáhat ve farnosti Nová Hradečná na Šumpersku. Na otázky odpovídal jeden z nich, animátor a účastník CSA, dvacetiletý Antonín Dorazil z Hůrky u Nového Jičína.

Hned na začátek se nabízí otázka: co tě přimělo stát se volontérem?

Byla to vlastně souhra několika věcí, které mě k tomuto rozhodnutí přivedly. Přemýšlel jsem už déle nad tím, že bych do nějaké služby šel a volontariát mi tak nějak přišel do cesty.

Jak ses o této možnosti jít sloužit, dozvěděl?

Ani si už přesně nepamatuju, ale myslím, že jsem o něm už dřív slyšel a viděl jsem taky nějaká propagační videa a slyšel svědectví dobrovolníků.

Po nějaké době jste s Janou Vránovou jediní dobrovolníci, kteří se do služby přihlásili. Bylo to těžké se pro to rozhodnout? Proč myslíš, že není větší zájem o dlouhodobější dobrovolnictví?

No já ty lidi asi chápu. Dnes má mladý člověk spoustu možností, mezi kterými je těžké zvolit. Já to beru tak, že jsem si tuto cestu právě teď vybral a rozhodně to nepovažuju za ztracený čas. A těším se - i když ještě vlastně ani nevím, co mě čeká.

 

Celostátní setkání animátorů skončilo

21.8. 2010

Dopolední mší svatou, kterou celebroval olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner, skončilo Celostátní setkání animátorů v Kroměříži na téma „Zaměřeno na duchovní život". Téměř týdenní akce nabídla mladým lidem mezi 16 a 30 lety bohatý program s přednáškami, diskusními skupinkami, workshopy, ale i službou, sportem a zábavou.

Na letošní setkání animátorů, mladých lidí, kteří svůj volný čas věnují práci s dětmi a mládeží, přijelo na 400 účastníků z celé České republiky. Mírnou převahu tentokrát měly Čechy. Nepočetnější skupina animátorů přijela z královéhradecké diecéze, naopak nejméně účastníků dorazilo do Kroměříže z litoměřické a českobudějovické diecéze.

Na přednáškách zaměřených jednak na duchovní život, ale také na různá témata z oblasti kultury a psychologie, se během šesti dní vystřídalo více než 50 odborníků. Kromě hlavních přednášejících Mons. Tomáše Holuba a Kateřiny Lachmanové, kteří promluvili o praxi duchovního života, to byli například psycholog Ladislav Koubek, ředitel Českého katolického biblického díla P. Doc. Petr Chalupa, kněz a publicista Jan Hanák nebo Věra Luxová. Mezi přednášejícími se objevili i biskupové Josef Kajnek, Jiří Paďour, František Radkovský nebo olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Účastníci si letos mohli vybrat z bohaté nabídky workshopů a různých seminářů. Vedle sportovních aktivit to byla například také služba potřebným. Na programu samozřejmě nechyběly ani modlitby či společné bohoslužby. Každý den zahájili účastníci CSA slovem na den, měli možnost naučit se modlitbu breviáře nebo se pomodlit ve stylu Taize. Páteční program pak zakončil společný večer s adorací. Každý den se konaly také společné bohoslužby, které vedli čeští a moravští biskupové. Při pondělní mši svaté v kostele sv. Mořice pozdravil animátory pražský arcibiskup Dominik Duka, v následujících dnech se u oltáře vystřídali biskupové Pavel Posád, Karel Herbst, František Václav Lobkowicz, František Radkovský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který celé setkání uzavřel dnes dopoledne mší svatou v 9:15. „Jde o novou kulturu moderních křesťanů, kteří dovedou jít proti proudu, vydávat svědectví živému Kristu, který je přítomen v našich společenstvích, když dovedeme být v Jeho jménu. Proto vám upřímně přeji, aby vám setkání animátorů přineslo pro každého z vás velké obohacení novými poznatky a zkušenostmi jiných a nový zápal pro vaši práci krásnou službu animování společenství mladých ve vašich farnostech. K tomu přeji hodně trpělivosti a vytrvalosti," vzkázal účastníkům arcibiskup Jan Graubner.

Na závěr Celostátního setkání animátorů byli na roční dobrovolnickou službu do farnosti Nová Hradečná na Šumpersku vysláni dva mladí lidé, kteří se rozhodli pro konkrétní pomoc církvi. „Často mladí lidé přemýšlejí, co dobrého by mohli udělat a toto je konkrétní nabídka, jak se co nejvíce nasadit pro místní církev," dodal P. Jan Balík, který stál u zrodu projektu.

Letošní Celostátní setkání animátorů je zároveň přípravou na XXVI. světový den mládeže, který proběhne od 16. - 21. 8. 2011 v Madridu. Svatý otec tentokrát vybral motto, citát inspirovaný Pavlovým listem Koloským: "V Kristu zapusťte kořeny, na něm postavte základy, pevně se držte víry" (srov. Kol 2,7).

 

Animátory pozdravil arcibiskup Dominik Duka

16.8. 2010

Po včerejším zahájení biskupa Jiřího Paďoura pozdravil dnes na 400 mladých lidí z celé České republiky také pražský arcibiskup Dominik Duka. Při bohoslužbě, které předsedal v kostele svatého Mořice, vyzval mládež především k naději a aktivitě. „Vzpomeňte, s jakým heslem vyhrál volby americký prezident Kennedy: Neptejte se, co může Amerika udělat pro vás, ale ptejte se, co můžete udělat vy pro Ameriku. Stejně bychom se měli ptát my a já jsem rád, že vy jste důkazem toho, že církev je aktivní a mladá," řekl při kázání arcibiskup Duka.

Arcibiskupská delegace byla přátelsky přijata také městem. Odpoledne ji přivítal oficiálně starosta města Kroměříže Miloš Malý. „Je to pro nás velká čest, že město Kroměříž poprvé v historii vítá českého primase. Velmi si ceníme také toho, že si katolická církev vybrala pro konání setkání svých animátorů právě naše město," uvedl ve své uvítací řeči Malý. Poté z rukou představitelů města přijal arcibiskup Duka památnou medaili a podepsal se na zvláštní list kroměřížské pamětní listiny.

Český primas navštívil Kroměříž při příležitosti Celostátního setkání animátorů, které se zde koná od neděle do soboty 21. srpna.  Po večerní bohoslužbě pro mladé katolické animátory a místní farníky, které předsedal v kostele svatého Mořice, se arcibiskup Duka zúčastnil také setkání s pořadateli setkání a zástupci kroměřížské farnosti. „Kroměříž jsem navštívil již mnohokrát a jsem tu rád. A velmi rád se zúčastňuji také akcí určených pro mládež. Mladí lidé potřebují taková povzbuzení a není pravda, že by byla neaktivní, jak se poslední dobou říká," dodal pražský arcibiskup.

 

Poslední rozloučení s animátorem Honzou Holubem

13.8. 2010

Letošního setkání animátorů se bohužel nedožil pražský skaut a animátor Jan Holub, který minulý týden podlehl zraněním, když se na něj a jeho oddíl na Litvě zřítila budova. Poslední rozloučení s ním proběhne dnes od 11 hodin v bazilice sv. Markéty v Praze na Břevnově. Prosíme všechny o modlitbu za něj i jeho nejbližší.

 

Přípravy na CSA v Kroměříži vrcholí

12.8. 2010

Modlitbou a krátkým úvodním slovem P. Víta Zatloukala včera začal přípravný týden Celostátního setkání animátorů 2010 (CSA 2010), které se uskuteční od 15. – 21. srpna v Kroměříži. Kolem sto třiceti členů organizačního týmu se sešlo, aby do neděle dokončilo přípravy na setkání, jehož se má účastnit na 450 mladých lidí z celé České republiky. Účast na CSA komplikují povodně, zatím tři lidé se odhlásili.

Přípravný tým je rozdělen do 19 pracovních skupin, spolu s ním zkouší v kroměřížském Domově mládeže ve Štěchovicích také valašskokloboucká kapela Adorare, která bude Celostátní setkání animátorů v Kroměříži hudebně doprovázet. V úterý 17. srpna od 18.00 hodin na Velkém náměstí v Kroměříži zahraje také pro veřejnost. Výtěžek z  dobrovolného vstupného poputuje na pomoc zemětřesením poničenému Haiti.

Kvůli srpnovým povodním se z CSA v Kroměříži museli odhlásit dva účastníci, kteří pomáhají ve vesnicích Heřmanice a Rastenava na Liberecku, a jeden kněz z litoměřické diecéze P. Vít Audy, který k tomu řekl: „Ve Frýdlantě voda zatopila místní kostel Nalezení sv. Kříže.  Ten už je vyklizený, čeká na dezinfekci. Demolici se bohužel nevyhne zeď farní zahrady, ale z největšího bláta už jsme venku." Při záplavách na Děčínsku a Českolipsku pomáhají další mladí lidé ze studentských katolických organizací jako jsou VKH ČR nebo zlínská RR 49.

Setkání začne v neděli 15. srpna a potrvá do soboty 21. srpna, kdy na mši svaté v 9.15 budou dva mladí lidé vysláni na celoroční dobrovolnickou službu do farnosti Nová Hradečná na Šumpersku.

V průběhu týdne bude každý den mši svatou sloužit jeden z biskupů, svou účast přislíbili arcibiskupové Dominik Duka a Jan Graubner, dále pak biskupové Pavel Posád, Karel Herbst, František Lobkowicz, František Radkovský, Jiří Paďour a Josef Kajnek.

 

 

Fotogalerie

15. - 20.8. 2010 - průběh akce

 

15.8. 2010 - příjezd účastníků a zahájení CSA

 

12.8. 2010 - příravný tým CSA v akci

 

 

Zobrazeno 3148×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona